Z ŻYCIA CSRG S.A.
Współpraca kluczem do sukcesu.
Współpraca z różnymi służbami ratowniczymi to stały element realizowany przez zawodowych ratowników górniczych z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu. Wspólne ćwiczenia wielokrotnie potwierdzały ich profesjonalne przygotowanie z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu, który umożliwia działanie niemal w każdych warunkach.
I tak Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. została zaproszona przez Państwową Straż Pożarną w Wodzisławiu Śląskim do wspólnych ćwiczeń. Na miejsce wybrano ponad 300 metrowy tunel kolejowy nieopodal dworca kolejowego w Rydułtowach. Ograniczenia związane z prowadzeniem akcji ratowniczej w tunelu są dla strażaków nie lada wyzwaniem. W głównej mierze chodzi o praktycznie całkowity brak łączności czy dostęp do hydrantów. Strażacy byli bardzo zainteresowani sprzętem, jakiego używają ratownicy górniczy podczas akcji w wyrobiskach kopalnianych, szczególnie w zakresie ochrony układu oddechowego oraz systemów łączności dedykowanych ratownictwu górniczemu. Nie jest wykluczone, że w wyniku zdarzenia losowego, do którego mogłoby dojść w tunelu kolejowym, wsparcie dla strażaków stanowić będą zastępy zawodowych ratowników górniczych. Warto przypomnieć, że od 2013 roku Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu działa w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym.
Natomiast w minioną niedzielę w siedzibie CSRG S.A. odbyły się ćwiczenia z udziałem 10 psów ratowniczych, reprezentujących Centralną Stację Ratownictwa Górniczego S.A., Straż Pożarną, Straż Graniczną oraz Grupę Podhalańską GOPR. Dla większości czworonogów było to zupełnie nowe doświadczenie, ponieważ nigdy wcześniej nie penetrowały podziemnych wyrobisk i nie zmagały się z warunkami klimatycznymi, które w nich panują, biorąc pod uwagę m.in. wymuszony ruch powietrza. Jednak wszyscy psi ratownicy wykazali się najwyższym poziomem wyszkolenia i nieźle poradzili sobie z odnajdywaniem ukrytych w wyrobiskach pozorantów. Uczestnicy szkolenia jednoznacznie podkreślali, że tego typu doświadczenie jest bardzo korzystne dla czworonogów i stanowiło pewną odmianę od rutynowych ćwiczeń.
Wspólne ćwiczenia z różnymi jednostkami ratowniczymi są niezwykle cenne i przynoszą wymierną korzyść. Wymiana doświadczenia, technik ratowniczych, ustalenie wspólnych procedur, podział ról, to wszystko może się bardzo przydać podczas różnorakich zdarzeń losowych o znacznej skali, gdzie angażowane są różne typy jednostek ratowniczych o odmiennych specjalizacjach. W tym miejscu warto przypomnieć katastrofę budowlaną z 28 stycznia 2006 roku na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie zawalił się dach hali wystawowej. W akcji ratowniczej uczestniczyli strażacy, policjanci, żołnierze, oddziały GOPR, ratownicy medyczni, a także zawodowi ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A.
GALERIA ZDJĘĆ / ćwiczenia 2021
najnowsze
Wspólne ćwiczenia
11 stycznia 2025 r. w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A., w ramach wzajemnej współpracy odbyły się...
WięcejKondolencje
Najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci OJCA Pani Małgorzacie Leś składają: Zarząd i Pracownicy CSRG S.A.
WięcejInformacja CSRG S.A.
Decyzją Zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. z dniem 1 stycznia 2025 r. Pan mgr inż. Marcin Pypeć został mianowany...
Więcej