Z ŻYCIA CSRG S.A.
Telerescuer – seminarium na Politechnice Śląskiej
Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach odbyło się dzisiaj kolejne seminarium poświęcone projektowi naukowo-badawczemu Telerescuer. Celem projektu jest opracowanie systemu, który umożliwi wirtualną teleportację ratownika górniczego do terenu wyrobiska, które jest zamknięte ze względu na katastrofę – zawał, tąpnięcie, pożar czy zagrożenie metanowe.
„Opracowujemy mobilny system, który bazuje na robocie, który może przejść przez tamę, poprzez śluzę w tamie, która ma średnicę 800 mm i następnie może operować w dowolnej atmosferze ze względu na to, że wszystkie jego podsystemy spełniają warunki, normy wybuchowej i wobec tego nie spowoduje wybuchu w tej części korytarza. Na tym robocie będą odpowiednie czujniki, które będą mierzyć skład atmosfery, będzie kamera termowizyjna, będą kamery stereowizyjne, które umożliwiają przekazanie bardzo wiernego obrazu. Będzie można zobaczyć, co się dzieje za tamą i podejmować decyzje przez dowództwo akcji, jak w dalszej kolejności postępować aby skutki katastrofy zlikwidować” – wyjaśnia prof. Wojciech Moczulski z Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Projekt Telerescuer realizuje konsorcjum 6 podmiotów, pochodzących z Polski, Czech i Hiszpanii. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. nie jest bezpośrednim beneficjentem tego projektu, w tym wypadku pełni rolę podwykonawcy dla Politechniki Śląskiej. W dzisiejszym seminarium naszą jednostkę reprezentowali mgr inż. Piotr Golicz – kierownik części projektu, zastępca Kierownika Działu Ratownictwa ds. Badania i Opiniowania Sprzętu CSRG S.A. oraz mgr inż. Leszek Kwiska – z-ca Dyrektora OSRG Zabrze.
Obecnie odbywa się integracja poszczególnych elementów systemu, które szeroko były omawiane i prezentowane na dzisiejszym seminarium. Wśród uczestników w wielu punktach wywiązała się żywa dyskusja związana głównie z praktycznymi aspektami powstającego robota. Nasi specjaliści z CSRG S.A. również wyartykułowali swoje spostrzeżenia, które będą brane pod uwagę przy dalszej realizacji projektu.
Kolejnym i jednym z ostatnich etapów projektu Telerescuer będzie testowanie robota w warunkach kopalnianych. Ten element zarezerwowano dla ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu. Jak podkreśla prof. Moczulski – „CSRG S.A. jest nośnikiem wiedzy ratowniczej, wiedzy górniczej. Była współautorem i głównym autorem wymagań dotyczących całego systemu. Jest konsultantem przy wielu rozwiązaniach a na etapie testowania udostępni swoje korytarze ćwiczebne, które są na terenie Stacji, do pierwszego testowania systemu, a także będzie uczestniczyła, dając zabezpieczenie ratownicze w testach w Kopalni GUIDO, gdzie mamy teren końcowych testów oraz będzie oceniała rozwiązania z punktu widzenia odbioru urządzenia przez ratownika. CSRG S.A. jest niezwykle ważnym partnerem, z którym bardzo dobrze nam się współpracuje”.
Testy robota do zadań specjalnym odbędą się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.
GALERIA ZDJĘĆ / Telerescuer - seminarium na Politechnice Śląskiej
najnowsze
Wspólne ćwiczenia
11 stycznia 2025 r. w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A., w ramach wzajemnej współpracy odbyły się...
WięcejKondolencje
Najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci OJCA Pani Małgorzacie Leś składają: Zarząd i Pracownicy CSRG S.A.
WięcejInformacja CSRG S.A.
Decyzją Zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. z dniem 1 stycznia 2025 r. Pan mgr inż. Marcin Pypeć został mianowany...
Więcej